کاهش ۱۱ درصدی صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق گرجستان و ترکیه ۱۱.۲ درصد در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت. به گزارش نبض انرژی ، به نقل از رویترز، صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق […]

کاهش ۱۱ درصدی صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان

کاهش 11 درصدی صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان

صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق گرجستان و ترکیه ۱۱.۲ درصد در ۱۰ ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت.

به گزارش نبض انرژی ،

به نقل از رویترز، صادرات نفت آذربایجان از خط لوله باکو-تفلیس-جیهان از طریق گرجستان و ترکیه 11.2 درصد در 10 ماه اول سال جاری میلادی نسبت به سال قبل کاهش یافت و به 23.2 میلیون تن رسید.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید

از این خط لوله برای صادرات نفت از میادین نفتی آذری، چیراگ و گونشلی با مدیریت بریتیش پترولیوم استفاده میشود.

صادرات نفت آذربایجان از ابتدای ژانویه تا ماه اکتبر به طور کلی برابر با 29.3 میلیون تن بود که حدود 80 درصد آن از طریق این خط لوله صورت می‌گرفت.

میزان نفت ترانزیت شده از قزاقستان از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان در 10 ماه اول سال جاری تا 3.3 میلیون تن کاهش یافته است. این رقم در سال گذشته میلادی برابر با 3.8 میلیون تن بود.

آذربایجان همچنین نفت خود را از طریق روسیه با خط لوله باکو-نوووروسیسک و از طریق گرجستان به صورت ریلی و با خط لوله باکو-سوپسا صادر می‌کند.

ترکمنستان هم درگذشته بخشی از نفت خام خود را از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان صادر می‌کرد ولی بعد در 2019 صادرات خود را به یک بندر روسی منتقل کرد.

صادرات نفت آذربایجان از طریق این خط لوله 8 درصد در 2019 کاهش یافت و به 31.135 میلیون تن رسید.