سالانه 1 میلیارد متر مکعب آب در پایتخت مصرف می‌شود/افتتاح 124 پروژه در هفته در قالب پویش «الف ب ایران»
سالانه 1 میلیارد متر مکعب آب در پایتخت مصرف می‌شود/افتتاح 124 پروژه در هفته در قالب پویش «الف ب ایران»
وزیر نیرو گفت: در کل جهان بیش از 300 میلیون نفر شهروند شهرهای بزرگ هنوز از نعمت آب پایدار بی‌بهره‌هستند اما در کشور به برکت وجود جمهوری اسلامی همه مردم تهران و سایر شهرهای بزرگ به آب شرب بهداشتی دسترسی دارند.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مراسم بیست و ششمین هفته از پویش هر هفته الف ب ایران، ضمن افتتاح پروژه در 2 استان تهران و هرمزگان، گفت: توفیق بزرگی برای بنده همکاران فعال در حوزه تامین آب و برق است که در قالب بیست و ششمین هفته از پویش هر هفته الف ب ایران، صد و بیست و چهارمین پروژه این پویش را در سال جاری افتتاح نماییم.

وزیر نیرو در تشریح آمار مرتبط با پویش هر هفته الف ب ایران، اظهار داشت: از این 124 پروژه 7 پروژه در قالب سازوکارها و 117 پروژه باقی مانده نیز در دسته ساخت و سازها رده‌بندی می‌شود. همچنین در مجموع برای به ثمر رساند این پروژه‌ها سرمایه 31 هزار و 780 میلیاردتومانی هزینه شده است.

*126 پروژه در قالب پویش هر هفته الف ب ایران تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

وی با اشاره به تعهد وزارت نیرو به مردم در قالب پویش هر هفته الف ب ایران، افزود: بنابر تعهدی که با مردم در پویش هر هفته الف ب ایران داشتیم تا پایان سال جاری، 126 پروژه با سرمایه قریب به 18 هزار میلیارد تومان دیگر نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

ادکانیان در بیان این نکته که تامین آب شرب شهرهای بزرگ همواره دغدغه دولت‎ها و دستگاه‌های ذی‌ربط است، تاکید کرد: امروز در شهرهای بزرگ دنیا شاخص پوشش آب به عدد 96 درصد می‌رسد. این یعنی در کل جهان بیش از 300 میلیون نفر شهروند شهرهای بزرگ هنوز به آب شرب بهداشتی دسترسی ندارند اما در کشور به برکت وجود جمهوری اسلامی مردم در تهران و سایر شهرهای بزرگ به طور 100 درصد به آب شرب بهداشتی دسترسی دارند.

*سرمایه‌گذاری 11 هزار میلیارد تومانی در صنعت آّب

این مقام مسئول، با اشاره به شهر قاهره مصر و بیان اینکه 40 درصد از مشترکان در پایتخت مصر تنها 3 تا 4 ساعت در روز به آب دسترسی دارند، گفت: تامین آب باکیفیت برای جمعیت وسیع استان تهران توفیق بسیار بزرگی است که حاصل شده است و تمامی مردم در این شهر به آب پایدار و بهداشتی دسترسی دارند.

اردکانیان در توضیح آمار صنعت آب و برق در طول دولت تدبیر و امید، گفت: دولت تدبیر و امید در طول 7 سال گذشته در صنعت آب و برق موفق به سرمایه گذاری 19 هزار 500 میلیارد تومانی شده که 11 هزار میلیارد آن متعلق به صنعت آب است.

*سالانه 1 میلیارد متر مکعب آب در تهران مصرف می‌شود

وی در تشریح آمار مرتبط با مصرف آب در پایتخت گفت: در هرسال 1 میلیارد متر مکعب آب در تهران مصرف می‌شود که 75 درصد آن از آبهای سطحی و مابقی برای آب‌های زیر زمینی تامین می‌شود.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به پروژه تصفیه خانه بزرگ ششم تهران، گفت: این تصفیه خانه در بالاترین نقطه تهران قرار گرفته و همین امر منجر به صرفه‌جویی 30 درصدی مصرف برق به منظور پمپاژ آب خواهد شد.

اردکانیان در ادامه به نیروگاه سیکل ترکیبی قشم اشاره کرده و گفت: واحد دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت 175 مگاوات امروز به بهره برداری می‌رسد تا رقم افتتاح شده پروژه‌ها در این هفته از پویش به  3 هزار 340 میلیارد تومان برسد.