به گزارش نبض انرژی ، امروز مورخه 27 مهر 1399 باز هم شاهد قرمزپوشی بازار از همان دقایق ابتدایی بودیم و حتی خبر برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی نیز نتوانست رنگ سبز را بر روی نقشه بازار بپاشد. به گزارش نبض بورس، در پایان معاملات امروز در 775 هزار و 482 هزار نوبت معاملاتی، 4 هزار […]

به گزارش نبض انرژی ،

امروز مورخه 27 مهر 1399 باز هم شاهد قرمزپوشی بازار از همان دقایق ابتدایی بودیم و حتی خبر برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی نیز نتوانست رنگ سبز را بر روی نقشه بازار بپاشد.

به گزارش نبض بورس، در پایان معاملات امروز در 775 هزار و 482 هزار نوبت معاملاتی، 4 هزار و 205 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 63 هزار و 187 میلیارد ریال در بورس معامله شد.

شاخص کل نیز در نهایت با کاهش 47017 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 514 هزار و 398 واحدی آرام گرفت. حالا پرسش بسیاری از سهامداران این است که دلیل این ریزش بورس چه بود و فردا آیا دوباره شاخص کل به کانال 1.4 میلیون واحدی باز خواهد گشت؟

پیش بینی بورس فردا 28 مهر 99/ بازگشت به کانال 1.4 میلیون واحد؟

مهران کاویانی جوپاری تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار نبض بورس در پاسخ به این پرسش ها گفت: مهمترین دلایل ریزش را می توان دو عامل دانست: اولین عامل، مبهم بودن انتخابات پیش رو در آمریکا است که بر روی جو روانی و کوتاه مدت بازار اثرات مهمی خواهد داشت. نبود قطعیت در پیروزی یکی از دو حزب در انتخابات، یک عامل عدم اطمینان مهم برای بازار سرمایه محسوب می شود. این عامل هم بر روی نوسانات کوتاه مدت بازار ارز اثر خواهد گذاشت و هم در خصوص انتخاب صنایع که بیشترین تاثیر را از این تغییرات خواهند گرفت، اثرگذار خواهد بود. دومین عامل، برخی مباحث در جهت کنترل نرخ ارز مطرح شده است که سمت تقاضای محصولات مرتبط با نرخ دلار را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. این محصولات می تواند شامل نرخ گذاری محصولات پتروشیمی، پالایشی و فلزات باشند که در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرند. در صورت تصمیم بر اعمال محدودیت­ها در این بخش­، اثر مخرب آن را بر روی شفافیت و مکانیزم قیمت گذاری شاهد خواهیم بود که بر روی سودآوری آتی بنگاه­های اقتصادی موجود در بازار سرمایه اثرات با اهمیتی خواهد داشت. از سمت دیگر عمده ارزش بازار سرمایه را شرکت­های این حوزه در اختیار دارند و با توجه به شفاف نبودن تصمیمات، احتمالا شاهد اثر دومینویی این بخش اقتصاد در روز آتی بر بازار سرمایه نیز خواهیم بود.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت: انتظار می رود فشار فروش در ابتدای روز دوشنبه ادامه داشته باشد و شاخص کل به اعداد زیر 1.5 میلیون واحد تنزل یابد. وی افزود: گزارشات میان دوره و 6 ماهه شرکت­ها در روزهای آتی منتشر می­شوند و جهت کلی بازار را پس از این گزارشات می توان پیش بینی کرد. گزارشاتی که تا زمان فعلی منتشر شده است عمدتا در میان کلیت منفی بازار سوخت شده و احتمالا پس از کاهش جو فروش، توجه بیشتری به گزارشات ارائه شده خواهد شد. کاویانی جوپاری ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی در صنایع اثرگذار در بازار سرمایه می توان امید داشت که بازگشت شاخص به کانال 1.4 میلیون واحدی آنچنان ماندگار نباشد و پس از ارائه گزارشات مجدد قیمت­ سهام افزایش یابد و شاهد رشد شاخص باشیم. تصمیمات قیمت گذاری محصولات در بورس کالا به نظر مهمترین گزینه ­ای است که در این روزهای بازار باید مورد توجه قرار گیرد. از سمت دیگر سمت و سوی منابع قابل توجه پارک شده در صندوق­ های درآمد ثابت نیز قابل توجه است که رویکرد آتی تصمیمات سرمایه­ گذاری را در این مورد نیز باید دنبال کرد.