در مورد علیرضا حیدرآبادی پور در نبض انرژی بیشتر بخوانید به گزارش نبض انرژی ، کلیات  علیرضا حیدرآبادی پور مدیرعامل سابق بانک سرمایه و یکی از متهمان فراری پرونده فساد اقتصادی است که در مهرماه  ۱۳۹۹  توسط پلیس اینترپل به کشور بازگردانده شد. علیرضا حیدرآبادی‌پور دو پرونده مهم فساد اقتصادی دارد، وی به اخلال در نظام […]

در مورد علیرضا حیدرآبادی پور در نبض انرژی بیشتر بخوانید

به گزارش نبض انرژی ،

کلیات 


علیرضا حیدرآبادی پور مدیرعامل سابق بانک سرمایه و یکی از متهمان فراری پرونده فساد اقتصادی است که در مهرماه  ۱۳۹۹  توسط پلیس اینترپل به کشور بازگردانده شد. علیرضا حیدرآبادی‌پور دو پرونده مهم فساد اقتصادی دارد، وی به اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع متهم بوده و در جریان محاکمه برخی از مدیران بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور بطور غیابی به دوازده سال حبس محکوم شده است.
نامبرده بر اساس وضعیت قرمز اعلام شده از سوی بازپرس پرونده و با هماهنگی پلیس اینترپل ایران شناسایی و دستگیر و طی انجام تشریفات قانونی به کشور بازگردانده شده است.

اتهامات و همکاران

علیرضا حیدرآبادی‌پور در بهمن ۱۳۹۴ به مدیرعاملی بانک سرمایه منصوب و حدود پنج ماه بعد در خرداد ۹۵ از این سمت برکنار شد.  او با قرار پنج میلیارد تومانی آزاد بود اما در اواخر سال ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش شد از ایران خارج شده است.  با این حال دادستانی تهران خرداد ماه سال ۹۸ – ژوئن ۲۰۱۹ – از بازداشت او در اسپانیا “توسط پلیس بین الملل” (اینترپل) خبر داد.

دادگاه رسیدگی به پرونده مدیران بانک سرمایه که متهم به فساد اقتصادی و اختلاس بودند برای چند سال در جریان بوده و تاکنون چند نفر در ارتباط با آن محکوم شده اند. علی بخشایش و محمدرضا توسلی، مدیران عامل سابق بانک سرمایه، و پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره این بانک از جمله کسانی هستند که در رابطه با این پرونده حبس گرفته اند. آقای کاظمی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، وزیر رفاه بود.

حسین هدایتی که رسانه‌های ورزشی ایران به او لقب “عابر بانک” داده‌اند به جرم “پولشویی، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت” در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد.  حسین هدایتی، که این اتهامات را تکدیب می‌کرد، در دادگاه از یک “وکیل با نفوذ” نام برده بود که چند روز بعد با گلوله در تهران کشته شد.

قوه قضائیه ایران همچنین هادی رضوی دیگر متهم پرونده فساد در بانک سرمایه، و یکی از تهیه کنندگان سریال شهرزاد و داماد محمد شریعتمداری وزیر کار ایران را به ۲۰ سال زندان، رد مال، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم کرد.  آقای رضوی متهم به پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع شده بود.

بزرگترین هلدینگ انرژی کشور به نام شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری یا صبا انرژی در نبض انرژی

بزرگترین هلدینگ انرژی کشور به نام شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری یا صبا انرژی در نبض انرژی