نبض انرژی:رونمایی از دستگاه اکسیژن ساز تولید داخل
نبض انرژی:رونمایی از دستگاه اکسیژن ساز تولید داخل
با حضور معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اولین پکیج اکسیژن ساز پرتابل بیمارستانی جهت درمان بیماران کرونایی ساخت کارخانجات گروه مپنا رونمایی شد.

 

به گزارش نبض انرژی، در این مراسم که صبح روز شنبه نوزدهم مهرماه صورت گرقت، معاون درمان وزیر بهداشت کشورمان با حضور در کارخانجات مپنا از نزدیک با دستاوردها و توانمندی های این گروه آشنا شد. ابتدا فعالیت ها، حوزه‌های کاری و توانمندیهای گروه مپنا به همراه ساختار و تولیدات دانش بنیان مپنا مبتنی بر تحقیق و توسعه و تجربه شراکت‌های بین‌المللی این مجموعه تشریح شد.

عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا در این دیدار اظهار داشت: گروه مپنا با برنامه ریزی های مناسب ساخت 14 تجهیز اصلی حوزه سلامت را هدف گیری کرده و در این مسیر آماده همکاری است؛ همچنین مپنا آماده است با توجه به شیوع بیماری کرونا، دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی را برای درمان بیماران کرونایی به سهولت تولید کند.

وی افزود: مپنا سرچشمه فناوری کشور است و توان ساخت تجهیزات اصلی حوزه سلامت را دارد.

 

علی آبادی تصریح کرد: گروه مپنا یک بنگاه ملی است و در صورتی که وزارت بهداشت علاقه‌مند باشد مپنا می تواند به مقیاس سرمایه گذاری در کلیه حوزه های کسب و کار خود در حوزه سلامت نیز سرمایه گذاری نماید.

بر اساس تفاهم نامه همکاری وزارت بهداشت و گروه مپنا که در سال 1393 به امضا رسید، شرکت توسعه بهداشت و سلامت مپنا تاسیس شد و هم اکنون 146 مرکز پزشکی اولویت گذاری شده اند و قرارداد 135 مرکز نیز به امضا رسیده است. همچنین تاکنون به بیش از یک میلیون و 100 هزار بیمار خدمت‌رسانی و در ایام کرونا حدود 80 هزار سی تی اسکن برای بیماران کرونایی انجام شده است.

کارشناسان حوزه سلامت گروه مپنا نیز با نمایش سامانه برخط (آنلاین) نشان دادند که با برنامه نرم‌افزاری این گروه، داده های رادیولوزی 120 مرکز طرف قرارداد به سرعت و با کیفیت مناسب قابل دریافت است که میتواند در سهولت و سرعت درمان بیماران بسیار موثر باشد. همچنین بر اساس اعلام، پس از شیوع بیماری کرونا، در فروردین ماه 99 مطالعات ساخت دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی گروه مپنا صورت گرفت و در اردیبهشت‌ ماه کار ساخت آن در کارخانجات مپنا آغاز شد و دستگاه اکسیژن ساز مپنا با ویژگی هایی از جمله پرتابل و قابلیت حمل و دارای ابعاد بسیار مناسب ساخته شد و برچسب سبز وزارت بهداشت نیز برای آن نصب شد. در این روش تولید اکسیژن به روش جداسازی جذبی یا PSA صورت می‌گیرد. این روش مقرون به صرفه بوده و ویژگی هایی از جمله سهولت در عملیات و بهره برداری سیستم، ایمنی و ضریب اطمینان بالا، خلوص دقیق، افت فشار کم، طول عمر بالا و عدم نیاز به قرارگیری در مکان خاص است.

در ادامه این نشست، قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مسائل مبتلابه ناشی از شیوع بیماری کرونا تصریح کرد: هم اکنون همه دنیا در هر دو زمینه تشخیص و درمان لازم است بازنگری کلی داشته باشند و کرونا نقاط ضعف و درس آموخته های فراوانی برای علم پزشکی در همه دنیا داشته است.

وی اولویت نخست در مراکز بیمارستانی برای بیماران کرونایی و بیماران ریوی را تامین اکسیژن دانست و از مپنا خواست تا در اسرع وقت دستگاه های اکسیژن ساز را تولید و تامین نماید.

وی دومین اولویت برای اینگونه بیماران را روش ها و چرخه تشخیص مناسب دانست و تصریح کرد: در صورتی که دستگاه‌های تشخیصی به سرعت تولید و ارائه شود برای درمان بیماران کرونایی بسیار موثر خواهد بود. در این زمینه نیز سرعت و زمان ساخت بسیار مهم و حیاتی است؛ چرا که حیات و ممات بیماران کرونایی ابتدا به وجود دستگاه های اکسیژن ساز و روشهای صحیح تشخیصی است.

معاون وزیر بهداشت، همچنین چرخه تشخیص کرونا از طریق سی تی اسکن علاوه بر PCI را مهم دانست و خواستار همکاری مپنا در این زمینه نیز شد.