دولت بدهی خود به نیروگاه‌داران را به موقع پرداخت کند/ قیمت برق صنایع افزایش یابد
دولت بدهی خود به نیروگاه‌داران را به موقع پرداخت کند/ قیمت برق صنایع افزایش یابد
رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: متاسفانه دولت اختلاف بین قیمت تمام شده تولید و قیمت فروش برق را به موقع به نیروگاه‌های خصوصی کشور پرداخت نمی‌کند و همین امر شرایط را برای تولید برق و نیروگاه‌های کشور دشوار ساخته است.

به گزاش نبض انرژی ،

محمد علی وحدتی رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق عصر امروز در آیین قدردانی از تولیدکنندگان صنعت برق کشور، ضمن اشاره به شرایط تحریمی کشور و اثرپذیری صنعت برق در این حوزه، گفت: اگر خاموشی در سال جاری به خصوص در بیمارستان‌ها و در شرایط کرونا رخ داد، مشکل قابل توجهی را به وجود نیاورد.

رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، با اشاره به مشکلات صنعت برق کشور اظهار داشت: متاسفانه دولت اختلاف بین قیمت تمام شده تولید و قیمت فروش برق را به موقع به نیروگاه‌های خصوصی کشور پرداخت نمی‌کند و همین امر شرایط را برای تولید برق و نیروگاه‌های کشور دشوار ساخته است.

وی با اشاره به بازپرداخت وام‌های ارزی اخذ شده از صندوق توسعه ملی توسط نیروگاه‌ها گفت: در تاریخ 22 مرداد، صندوق توسعه طی نامه‌ای به بانک‌های عامل اعلام کرد، اگر مبلغ وام‌های پرداخت شده بازنگردد، این مبلغ را از سپرده بانک‎ها نزد بانک مرکزی کسر می‌کند، همین امر شرایط را برای اعمال فشار به نیروگاه‌های برق دشوار ساخت.

*بدهی‌ به صندوق توسعه ملی، نیروگاه‌داران را تهدید می‌کند

وحدتی، در تشریح معضلات به وجود آمده برای نیروگاه‌ها به واسطه اخذ وام از صندوق توسعه ملی گفت: متاسفانه امکان پرداخت بدهی نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی به وسیله ابزار تهاتر وجود ندارد و همین امر شرایط را برای نیروگاه‌داران دشوار کرده است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با انتقاد از قیمت کم برق در بخش صنعتی گفت: اگر دولت قادر به پرداخت بدهی نیروگاه‌داران نیست چرا هزینه برق به خصوص موارد مرتبط با صنعت را به نرخ کم دریافت می‌کند.

*قیمت برق صنایع افزایش یابد

وحدتی ضمن اشاره به اینکه صنعت برق نیز یک صنعت نیازمند حمایت است، تاکید کرد: چرا صنایعی نظیر پتروشیمی‌ها که کل محصولات تولیدی خود را صادر می‌کنند باید از قیمت کم برق استفاده کنند.

این مقام صنفی در بیان این نکته که اگر وزارت نیرو و دستگاه دولت توان پرداخت پول نیروگاه‌داران را دارد نسبت به ارائه تخفیف در هزینه برق اقدام کند، گفت: در سال‌های گذشته وزارت صنعت با مسئله افزایش قیمت برق بخش صنعت موافقت کرده بود اما این اتفاق با مخالف دولت مواجه شد در حالیکه ضرر این تصمیم متوجه نیروگاه‌داران است.