در مراسمی که به میزبانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور در کاخ سفید برگزار شد، توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل امضا و مناسبات رسمی بین آن‌ها آغاز شد. پس از سخنرانی‌های دونالد ترامپ، بنیامین نتانیاهو، عبدالله بن‌زاید و عبداللطیف الزیانی، هر چهار تن در پشت میزی در […]

در مراسمی که به میزبانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور در کاخ سفید برگزار شد، توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل امضا و مناسبات رسمی بین آن‌ها آغاز شد.

پس از سخنرانی‌های دونالد ترامپ، بنیامین نتانیاهو، عبدالله بن‌زاید و عبداللطیف الزیانی، هر چهار تن در پشت میزی در برابر مهمانان توافق‌ها را امضا کردند. ‎

با وجود اهمیت این رویداد، رئیس‌جمهوری آمریکا و مهمانان عالی‌رتبه او به دلیل شیوع ویروس کرونا از دست دادن خودداری کردند.‎

در تمامی دقایقی که سخنرانی‌های شخصیت‌ها در کاخ سفید در جریان بود، صدای آژیر پرتاب موشکی در جنوب اسرائیل به صدا درآمده بود.‎ نیروهای امنیتی اسرائیل شلیک احتمالی راکت از غزه به سوی بخش‌های جنوبی اسرائیل را بررسی می‌کنند.‎

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند حماس که حاکم بر نوار غزه است، امکان داده است که گروه‌های مسلح فلسطینی خشم خود را از رویداد کاخ سفید، با شلیک راکت به اسرائیل ابراز کنند.‎

کاخ سفید صدها تن از دیپلمات‌ها و مقامات ارشد آمریکایی و خارجی را به این مراسم دعوت کرده بود.

جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد رییس جمهوری، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، که در ماه‌های گذشته برای پیشبرد این توافق‌ها تلاش کرده بودند و با وجود کرونا سفرهای متعددی به خاورمیانه و خلیج فارس انجام داده بودند، در کنار مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری، و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، در این مراسم دونالد ترامپ را همراهی کردند.

سخنرانی ترامپ و نتانیاهو

دونالد ترامپ در آغاز مراسم و پیش از امضای توافق‌ها در برابر مهمانان کاخ سفید گفت: «ما امروز اینجا گردآمده‌ایم تا روند تاریخ را تغییر داده و پس از دهه‌ها جدایی و نزاع در طلیعه روز نوینی برای خاورمیانه ایستاده‌ایم تا آینده‌ای جدید را برای مردم آن، شامل همه ادیان، رقم بزنیم».

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «توافق ابراهیم، درهای اماکن تاریخی اسرائیل را به روی مسلمانان سراسر جهان خواهد گشود و آنها می‌توانند در مسجدالاقصی، سومین مکان مقدس مسلمانان، نماز بخوانند».

او تصریح کرد که «این توافق‌ها پایه توافق‌های جامع در تمامی منطقه خواهد بود که کسی تصور آن را به‌ویژه در دوره کنونی نمی‌کرد».

به گفته آقای ترامپ، «ساکنین خاورمیانه در طول نسل‌ها در نزاع‌ها و دروغ‌ها درگیر بودند؛ دروغ‌هایی که یهودیان و اعراب را دشمن یکدیگر معرفی می‌کرد و یا این دروغ که مسجدالاقصی زیر آماج حملات است. این دروغ‌ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شد و دایره خشونت در منطقه و جهان را برمی‌افروخت».

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: «این توافق نشان داد که این رهبران بر این شیوه‌های شکست خورده پیشین فائق آمده‌اند و روند جدیدی را آغاز می‌کنند و کشورهای بیشتری به این رهبران عالی خواهند پیوست».

به گفته او، «امروز جهان می‌بیند که آنها همکاری را بر نزاع ترجیح می‌دهند؛ شکوفایی را به جای فقر انتخاب می‌کنند و امید را جایگزین نومیدی می‌کنند».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در آغاز این مراسم اظهار داشت: «توافق ابراهیم، امیدی برای همه پیروان ادیان ابراهیمی است».