بانک مرکزی روسیه در گزارش خود نسبت به ارزیابی مخاطرات موجود برای اقتصاد این کشور نسبت به شکل‌گیری موج دوم شیوع کرونا و متعاقبا کاهش قیمت نفت در بازار جهانی و افت بیشتر اقتصاد روسیه هشدار داد. این بانک در بدترین سناریوی پیش رو در اقتصاد روسیه اعلام کرده است که ممکن است رشد اقتصادی این کشور […]

بانک مرکزی روسیه در گزارش خود نسبت به ارزیابی مخاطرات موجود برای اقتصاد این کشور نسبت به شکل‌گیری موج دوم شیوع کرونا و متعاقبا کاهش قیمت نفت در بازار جهانی و افت بیشتر اقتصاد روسیه هشدار داد.

این بانک در بدترین سناریوی پیش رو در اقتصاد روسیه اعلام کرده است که ممکن است رشد اقتصادی این کشور به 5.5 درصد در سال جاری کاهش یافته و برای سال 2021 بهبود کندی را در پیش گیرد.

البته این سناریو مشروط به شدت گرفتن شیوع کرونا از یک سو و وارد شدن شوک‌های جدیدتر به اقتصاد جهانی نظیر بالا گرفتن تنش‌های تجاری و سیاسی در جهان و بحران بالا رفتن بدهی است.

در صورتی که این اتفاق بیفتد تلاش‌های تولید کنندگان بزرگ نفتی در قالب گروه اوپک پلاس برای بالا بردن قیمت نفت ممکن است بی‌نتیجه باشد.

بانک مرکزی روسیه بر این باور است در سایه این اتفاقات ممکن است قیمت نفت این کشور در سال آینده به 25 دلار در هر بشکه کاهش یافته و رشد آن  به 35 دلار تا 2023 طول بکشد.

در سناریوهای پیش‌بینی شده دیگر اما قیمت نفت اینقدر کاهش نخواهد یافت و حداقل در 35 دلار در هر بشکه معامله خواهد شد.

بانک مرکزی روسیه بر این باور است که در صورتی که شیوع ویروس کرونا کنترل شود و محدودیت‌های کرونایی در سراسر جهان لغو شود اقتصاد جهانی روند بهبود کندی را تا پایان سال جاری و احتمالا در سال آینده در پیش خواهد گرفت و قیمت نفت تا پایان سال 2022 به 50 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

این بانک بر این باور است که اقتصاد روسیه در مدت دو سال افت خود را جبران خواهد کرد.