نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران گفت: یکسان سازی شبکه برق ایران و کشورهای منطقه علاوه بر فواید زیادی که برای کشورمان به همراه دارد موجب افزایش همکاری‌ها و تقویت قدرت دیپلماسی می‌شود.

به گزارش نبض انرژی، پیام باقری روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه ایران یک ظرفیت جدی برای تبدیل شدن به قطب انرژی در منطقه به خصوص برق را دارست، افزود: این ظرفیت ناشی از توانمندی‌های این صنعت و نیز تقاضایی است که در کشورهای منطقه برای انرژی برق وجود دارد.

وی بهره‌مندی کشورمان از منابع فراوان گاز که قیمت برق را اقتصادی‌تر ساخته از فرصت‌های این صنعت دانست و خاطرنشان ساخت: دلایل مختلف دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند ایران را از لحاظ راهبردی برای تبدیل شدن به قطب برق منطقه مطرح سازد.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ادامه داد: همچنین قانون‌های بالادستی هم تکلیف کرده که بایستی وزارت نیرو تا پایان برنامه ششم توسعه به سمتی حرکت کند که کشور به قطب برق منطقه تبدیل شود.

باقری با متفاوت دانستن تعبیر قطب برق منطقه بودن با ارتباط الکتریکی که هم اکنون با بسیاری کشورهای همسایه وجود دارد، گفت: تبدیل شدن به قطب برق منطقه از یکسان شدن شبکه برق (سنکرون) همانگونه که در روزهای اخیر این امر با شبکه برق عراق اجرایی شد، آغاز می‌شود و با تحقق آن، قابلیت مدیریت و پایش (مانیتور کردن) شبکه برق منطقه برای کشورمان فراهم خواهد شد.

وی افزود: به هر میزان که یکسان شدن شبکه برق ایران با کشورهای منطقه و حتی فراتر از منطقه، محقق شود امکان تبدیل شدن کشورمان به قطب برق افزایش خواهد یافت و در سایه آن، فواید زیادی نصیب کشور خواهد شد.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق، ارزآوری بیشتر را یکی از فواید سنکرون شبکه برق با منطقه برشمرد و ادامه داد: اشتغالزایی، تولید محصولات جدیدتر و فاصله گرفتن از رکودی که الان در صنعت برق شاهد هستیم از دیگر فواید است.

باقری با بیان اینکه این امر، ظرفیت بزرگی  را در اقتصاد کشور ایجاد می کند، گفت: این اقدام همچنین قدرت دیپلماسی‌مان را در منطقه افزایش می‌دهد. اتصال شبکه ایران با کشورهای مختلف،  تبدیل به زیرساختی می شود که به سادگی امکان تغییر دادن آن وجود ندارد.

وی یادآور شد: این موضوع باعث تقویت تعاملات شده و در فضای بین المللی به سود کشور خواهد بود همان طور که در معافیت برق عراق از تحریم مشاهده شد.

وی افزود: دیپلماسی برق، باید امروز تبدیل به یک گفتمان ملی شود زیرا مزیت رقابتی کشورمان در انرژی به خصوص برق است و این موضوع، عواید زیادی برای کشور دارد.