علی سلیمان غانم وزیر نفت و منابع معدنی سوریه به همراه بهزاد محمدی معاون وزیر در حوزه پتروشیمی، امروز سوم مهر از نمایشگاه ایران پلاست بازدید کردند.

به گزارش نبض انرژی از آخرین روز برگزاری سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست، علی سلیمان غانم وزیر نفت و منابع معدنی سوریه به همراه بهزاد محمدی معاون وزیر در حوزه پتروشیمی، امروز سوم مهر از نمایشگاه ایران پلاست بازدید کردند.
بنابر گزارش شانا نیز روز گذشته وزیر انرژی سوریه به دیداربیژن زنگنه  وزیر نفت ایران رفت. بیژن زنگنه پس از دیدار با علی سلیمان غانم، وزیر نفت و منابع معدنی سوریه گفت: ایشان به دعوت من به ایران آمدند و ضمن سفر به ایران از تاسیسات پتروشیمی در عسلویه بازدید کرده اند.
وی با بیان اینکه در دیدار با وزیر انرژی سوریه بر توسعه همکاری ایران و سوریه به ویژه در مرحله بازسازی این کشور تاکید شد، افزود: بخش خصوصی ایران می‌تواند در زمینه ساخت تجهیزات، تولید فرآورده‌های پتروشیمی، تولید ماشین‌آلات و ساخت واحدهای صنعتی در بخش پتروشیمی، نفت و گاز نقش داشته باشد.
وزیر نفت تقویت نیروی انسانی و آموزش فنی به نیروی انسانی سوریه در بخش نفت، گاز و پتروشیمی را از دیگر محورهای این دیدار عنوان کرد و گفت: ما آمادگی‌مان را برای انتقال تجربه‌های خود در صنعت گاز، شبکه‌های انتقال و توزیع گاز به طرف سوری اعلام کردیم.
زنگنه مذاکره با هیئت سوری را مثبت ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که ثبات و صلح در سوریه برقرار شود و مردم سوریه بتوانند وارد مسیر توسعه شوند. شرکت‌های بخش خصوصی ایران در این مسیر آنها را (سوریه) همراهی خواهند کرد.
وی درباره عملیاتی شدن این برنامه‌ها اظهار کرد: به مرور انجام می‌شود. هم اکنون بعضی از شرکت‌های ما در آنجا (سوریه) فعال هستند و در بعضی از بازسازی‌ها نقش دارند. هر چه ثبات و صلح به سوریه برگردد، این حضور و مشارکت بیشتر خواهد شد.
زنگنه درباره فروش نفت به سوریه از طریق بخش خصوصی و دولتی هم اظهار کرد: بخش خصوصی، فروش نفت به سوریه ندارد. درباره صادرات نفت از سوی وزارت نفت هم همانگونه که بارها گفتم صحبتی نخواهم کرد.
همچنین بنابراین گزارش، وزیر انرژی سوریه در بازدید از تاسیسات پارس جنوبی شگفت زده شده است.
وزیر نفت و منابع معدنی سوریه درباره بازدید خود از طرح‌های میدان گازی پارس جنوبی به خبرنگاران گفت: شنیده بودم صنعت نفت ایران بسیار پیشرفته است، اما زمانی که از نزدیک پارس جنوبی را دیدم از توانمندی ایرانی‌ها در توسعه پارس جنوبی بسیار شگفت‌زده شدم.