وزیر نفت و منابع معدنی سوریه در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: روابط دو کشور کهن، دیرینه است و سنگ بنای دوستی عمیق حاضر نیز از زمان امام خمینی(ره) و رئیس‌جمهور فقید سوریه جناب حافظ اسد، بنا نهاده شده که البته دارای اهمیت بالا و کاملا استراتژیک است.

به گزارش نبض انرژی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علی سلیمان غانم اظهار کرد: کشورهایی که در دوره مبارزه با تروریسم همراه و دوست کشور و ملت سوریه بودند، امروز در مرحله بازسازی برای ما در اولویت قرار دارند و قطعا در صدر همه این کشورها نیز ایران است و با آغوش باز از برادران ایرانی خود استقبال می‌کنیم و مشتاق همکاری طرفین هستیم.

وی افزود: باعث خوشحالی است که در شرایط حاضر همکاری های خوبی با کشور ایران آغاز کرده ایم و اعتقاد داریم که باید سطح روابط را بیش از پیش ارتقاء بدهیم.

سلیمان غانم با اشاره به ضرورت گسترش روابط اقتصادی دو کشور در سطحی برابر با روابط سیاسی خوب طرفین، گفت: از پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برای تشکیل یک بلوک اقتصادی مشترک میان چهار کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان استقبال می کنیم و امیدواریم با تامین زیرساخت های لازم ظرفیت های تجاری، صنعتی و معدنی طرفین به اشتراک گذاشته شود.

وزیر نفت و منابع معدنی سوریه افزود: در حال حاضر با تفاهم نامه مشترک همکاری با سازمان زمین شناسی ایران، کار مطالعاتی بخش معدنی سوریه در حال انجام است و در همین راستا برای آغاز همکاری های فی ما بین در حوزه صنایع معدنی نیز آمادگی خود را اعلام می کنیم.

سلیمان غانم با اشاره به برخی ظرفیت های معدنی سوریه گفت: حدود ۲۰ میلیارد تن ذخایر معدنی در سوریه شناسایی شده که امکان برداشت ۶۲ ماده معدنی را فرآهم آورده و مطمئنیم در چارچوب همکاری های مشترک می توانیم برای توسعه این بخش روی فناوری ها و تجهیزات ایرانی حساب باز کنیم.

بیشتر بخوانید:  طوفان دوریان باعث بحران بنزین در فلوریدا می شود

وی تصریح کرد: اشتیاق خوبی میان مسئولان و فعالان اقتصادی طرفین برای ارتقاء سطح همکاری ها وجود دارد که امیدوارم با پیگیری های مستمر نتایج لازم حاصل شود.