اجرای پروژه نیروگاه برق ری همچنان در انتظار ابلاغ ساز و کار تهاتر نفت
اجرای پروژه نیروگاه برق ری همچنان در انتظار ابلاغ ساز و کار تهاتر نفت

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی با بیان اینکه ساز و کار تأمین مالی ساخت نیروگاه ری دچار مشکل است، گفت: نخستین قرارداد تهاتر نفت خام در برابر اجرای پروژه هنوز روی میز است و ساز و کار آن ابلاغ نشده است.

به گزارش نبض انرژی، محسن طرزطلب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که آیا برنامه تهاتر نفت برای ساخت نیروگاه ری اجرایی شد یا خیر،گفت: هنوز منتظر ابلاغ ساز و کار اجرایی این برنامه از سوی سازمان برنامه و بودجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه ساز و کار آن هنوز به دستگاه‌ها ابلاغ نشده است، گفت: بر اساس قالب بند«ی» تبصره یک قرار بود بابت مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان بخش خصوصی از دولت، مطالبات آنها توسط دولت پرداخت شود بنابراین ساز و کاری دیده شده بود که در ازای آن مطالبات به پیمانکاران نفت خام بدهند.

طرزطلب افزود:بنابر این باید یک گردش کار تعریف می‌شد که به کدام پیمانکار می‌توانند نفت‌خام بدهند و چه کسانی توانایی دریافت نفت خام را دارند اما این ساز و کار هنوز به ما ابلاغ نشده است و ما پیگیر این هستیم که این ساز و کار ابلاغ شود تا به آن عمل کنیم. تنها روشی که می‌توانیم این پروژه را پیش ببریم از همین مسیر تهاتر نفت خام است.

*تهاتر نفت خام برای ساخت نیروگاه روی میز

طرزطلب با اشاره به اینکه قرار بود برای ساخت نیروگاه‌ ری از فاینانس استفاده کنیم که نشد و این مسیر تهاتر نفت خام نیز هنوز ابلاغ نشده است،‌گفت: به هر حال راه دیگری هم برای پروژه‌های بزرگ وجود ندارد اما به هر حال این مسیر تهاتر نفت خام روی میز است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپنی‌ها به طور کامل از ساخت نیروگاه ری منصرف شده و رفتند، گفت: فعلاً که ژاپنی‌ها این موضوع را دنبال می‌کنند و منتظر هستند که اوضاع را دنبال می‌کنند و منتظر هستند که اوضاع بهتر شود و برگردند اما ایران هم فرصتی برای اینکه منتظر آنها بماند ندارد چرا که باید این نیروگاه احداث و انجام شود.

*ساز و کار تأمین مالی نیروگاه ری دچار مشکل است

طرزطلب در پاسخ به این سوال که آیا مشخص است نیروگاه جدید ری به چه شکل احداث خواهد شد آیا با همان مشخصات کنونی که در حال فعالیت است یا خیر، اظهار داشت: قرار است یک واحد جدید با ظرفیت 1068 مگاوات و با راندمان 60 درصد احداث شود و اسناد و مدارک و قیمت استخراج شده است اما ساز و کار تأمین مالی یک مقدار دچار مشکل است که راه‌های مختلفی را پیش بردیم که یکی از آنها تهاتر با نفت خام است که هنوز ساز و کار آن ابلاغ نشده است.