قشم در تولید برق مصرفی خودکفا می‌شود
قشم در تولید برق مصرفی خودکفا می‌شود

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با بهره‌برداری از نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی انرژی‌گستر قشم که در حال حاضر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد جزیره برای همیشه از واردات برق از بیرون بی‌نیاز می‌شود.

به گزارش نبض انرژی، کیهان عباسیان ساعتی پیش در حاشیه بازدید مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی از نیروگاه انرژی‌گستر با بیان اینکه نیاز برق قشم بین ۲۳۰ تا ۲۷۰ مگاوات برآورد می‌شود اظهار داشت:  این پروژه می‌تواند آغاز مسیری برای صادرات این محصول استراتژیک باشد.

وی سرمایه‌گذاری مجموع دو پروژه تولید برق و آب را ۱۰۰ درصد داخلی ذکر و اضافه کرد: برای احداث این نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی و آب‌شیرین‌کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی ۳۸۶ میلیون یورو هزینه می‌شود.

عباسیان در تشریح اجرای این پروژه بیان کرد: هم اکنون دو نیروگاه ۱۷۰ مگاواتی ساخت گروه مپنا در محل نصب شده و عملیات اجرای خط انتقال گاز ۱۶ اینچ به‌طول ۴ کیلومتر به سایت در حال انجام است.

وی همچنین با اشاره به نیاز قشم به تولید آب شیرین، عنوان کرد: تولید آب شیرین به‌منظور تامین آب مورد نیاز جزیره قشم، مجموعه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی و همچنین نیازهای کشاورزی قشم در منطقه مرکزی جزیره تا پایان سال ۹۹ به  اتمام برسد.

این نیروگاه از گاز طبیعی که از پالایشگاه گاز گورزین تامین می‌شود استفاده خواهد کرد که در حال تکمیل خط است.