افزایش صادرات فرآورده های نفتی ایران با وجود تحریم های آمریکا
افزایش صادرات فرآورده های نفتی ایران با وجود تحریم های آمریکا

با وجود کاهش صادرات نفت ایران در پی تحریم های آمریکا صادرات فرآورده های نفتی توسط ایران افزایش یافته و تخمین زده می شود ایران در حال حاضر هر ماه نیم میلیارد دلار فرآورده نفتی صادر می کند.

به گزارش نبض انرژی، به نقل از رویترز، در حالی که تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران صادرات این کشور عضو اوپک را ۸۰ درصد کاهش داده ولی فروش محصولات نفتی ایران همچنان با ۵۰۰ میلیون دلار در ماه بالاست.

تحریم ها تأثیر چندانی بر صادرات محصولات نفتی ایران نگذاشته است؛ محصولاتی مانند گازوئیل که در تولید برق و کشتیرانی استفاده می‌شود یا ال پی جی که به عنوان گاز پخت و پز و در پتروشیمی کاربرد دارد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفت صادرات محصولات نفتی ایران در ماه اوت به بالاترین حد رسیده است و ایران در صادرات این محصولات هیچ مشکلی ندارد.

شرکت مشاوره بین المللی انرژی اف جی ای تخمین می زند که صادرات محصولات نفتی ایران ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز باشد. اطلاعات ریفینیتیو ایکون نشان میدهد ایران در ماه اوت بیش از ۲۳۰ هزار بشکه در روز گازوئیل به امارات متحده عربی صادر کرده که بیش از ۲۲۰ هزار بشکه صادرات در ماه جولای است. با قیمت فعلی، چنین فروشی ۳۰۰ میلیون دلار در ماه درآمد دارد.

شرکت اطلاعات کپلر می گوید ایران در جولای ۵۱۴ هزار تن ال‌پی‌جی صادر کرده که معادل ۲۰۰ هزار بشکه در روز است و ۱۸۰ میلیون دلار ارزش دارد. ایران در ماه ژوئن ۵۷۹ هزار تن صادر کرده بود که  ۹۵ درصد آن را چین دریافت کرد.

ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت اف جی ای و مشاور بازار نفت گفت برخلاف نفت خام که خریدار نهایی آن یک پالایشگاه است، گازوئیل و ال پی جی خریداران بسیاری در صنایع کوچک و مناطق مسکونی دارند و بازار برای این محصول بسیار گسترده است.

بیشتر بخوانید:  صنعت پتروشیمی، نماد عبور از خام فروشی

ایران ظرفیت پالایشی معادل ۲٫۲۳ میلیون بشکه در روز دارد که این کشور را پس از عربستان سعودی قرار می‌دهد. ولی سالها تحریم و سرمایه گذاری پایین باعث شده ایران در این زمینه از کشورهای خلیج فارس عقب بماند. کشورهایی که میلیاردها دلار برای ساخت پیچیده ترین پالایشگاه های جهان هزینه کرده اند.

علی رغم تمام این چالش ها، ایران در فوریه پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج  فارس با ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه در روز، در تولید بنزین به خودکفایی رسید. اطلاعات کشتیرانی نشان می دهد ایران اخیراً به ندرت محصولات نفتی وارد کرده است.

به گفته زنگنه، تولید بنزین ایران ۱۰۵ میلیون لیتر در روز معادل ۶۶۰ هزار بشکه در روز است، در حالی که مصرف ایران حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از تولید آن است. ایران حتی در سال جاری برای اولین بار بنزین صادر کرد. تولید بنزین ایران حدود ۷۲۰ هزار بشکه در روز است.