بهره برداری از ۹ طرح‌ در منطقه ویژه پتروشیمی
بهره برداری از ۹ طرح‌ در منطقه ویژه پتروشیمی

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: ۹ طرح در سال جاری با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به بهره‌برداری خواهد رسید که در مجموع این طرح ها ۵۰۰ ظرفیت شغلی برای جوانان منطقه ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: ۹ طرح در سال جاری با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به بهره‌برداری خواهد رسید که در مجموع این طرح ها ۵۰۰ ظرفیت شغلی برای جوانان منطقه ایجاد خواهد شد.
 به گزارش نبض انرژی، سید امید شهیدنیا اظهار داشت: 109 واحد صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی فعال است که 20 واحد بالا دستی، 15 واحد پایین دستی و 43 کارگاه فعال صنعتی هستند؛ شاکله منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را 23 سال پیش با این واحدها شکل گرفت که البته تاکنون واحدهای زیادی نیز در حال ساخت بوده است.
وی شرایط فعلی کشور را علت تاخیر در بهره برداری برخی واحدها دانست و افزود: وظیفه ما آسیب شناسی و شناسایی ظرفیت های منطقه به منظور افزایش سرمایه‌گذاری در این منطقه است؛ در سال گذشته 70 میلیون تن محصول پتروشیمی که به عبارتی 37 درصد محصولات پتروشیمی کشور است در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تولید شده است.
رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به اینکه این منطقه پس از منطقه ویژه اقتصادی پارس بزرگترین منطقه کشور است بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از نظر تنوع محصولات پتروشیمی رتبه اول را در کشور دارید و در این منطقه محصولاتی تولید می‌شود که در هیچ جای کشور تولید نمی‌شوند.
وی گفت: 30 پروژه در دست اجرا در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی وجود دارد که عمدا طرح های پایین دستی بوده که در میان آنها طرح های میانی نیز وجود دارد؛ 7 طرح در سال گذشته به بهره برداری رسیدند که در مجموع این 7 طرح بیش از 270 نفر از جوانان بومی منطقه به کارگیری شدند؛ 9 طرح دیگر نیز در سال جاری با ارزش بیش از 100 میلیون دلار به بهره برداری خواهد رسید که در مجموع این طرح ها 500 ظرفیت شغلی برای جوانان منطقه ایجاد خواهد شد.
رئیس شورای راهبردی صنایع پتروشیمی شهرستان بندرماهشهر با اشاره به اهمیت جهش سوم صنعت پتروشیمی عنوان کرد: فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در مرحله مطالعاتی بوده و در حال بررسی گزینه های مختلف این فاز هستیم، گزینه‌ای که اکنون در حال بررسی آن هستیم منطقه‌ای در حد فاصل هندیجان و بندرماهشهر بوده که از ابعاد محیط زیستی در مرحله مطالعاتی بوده است؛ در این منطقه قرار است 10 طرح میانی و پایین دستی  با تکنولوژی جدید ایجاد شود.
 وی ادامه داد: در نظر داریم ظرفیت تولید مجتمع‌های منطقه را از 70 میلیون تن به 90 میلیون تن افزایش دهیم و این امر را تا سال 1404 به 130 میلیون تن در قالب جهش سوم صورت خواهد گرفت؛ در سال گذشته صنایع پتروشیمی با همکاری دانشگاه سندی را برای توسعه منطقه تهیه و ارائه کردند که از این سند به خوبی بهره گرفته نشد؛ هلدینگ خلیج فارس به نمایندگی از صنایع پتروشیمی منطقه سند توسعه‌ای تهیه کرده که دارای چهار چوب خوبی بوده و می‌تواند به پیشرفت شهرستان کمک کند.
شهیدنیا با اشاره به حوادث آبان ماه افزود: باید تغییر رویکردی در مسئولیت اجتماعی صورت گیرد؛ تا پیش از حوادث آبان ماه برای شهرستان بندرماهشهر هزینه‌های میلیاردی انجام می‌شده که متاسفانه به دلایلی این امر دیده نشده بود و هم اکنون ما به دنبال تغییر رویکرد هستیم؛ پروژه هایی که در آینده اجرا خواهند شد عمدتاً در زمینه افزایش راندمان کشاورزی و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه ما به دنبال تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده هستیم بیان کرد: معافیت‌های مالیاتی متعدد و تسهیلات واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از مزایای این منطقه بوده که در دیگر مناطق نیز وجود دارد اما منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی امکانات و ظرفیت هایی دارد که در هیچ جا وجود ندارد؛ خوراک واحد در این منطقه به راحتی در دسترس بوده و وجود بندرامام خمینی مسئله صادرات را سهولت بخشیده است.
رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به اقدامات صنایع پتروشیمی در حوزه مقابله با کرونا گفت: صنایع پتروشیمی با تجهیز بیمارستان صنایع پتروشیمی؛ سه بخش را به بیماران کرونایی اختصاص داده بودند که تاکنون بیش از 400 بیمار را بستری و مداوا کرده و بیش از 75 درصد این افراد شاغلین صنعت پتروشیمی نبوده‌اند؛ هزینه درمان این 400 نفر بیش از 50 میلیارد ریال بوده که از محل شورای راهبردی هزینه شده است.
وی با اشاره به اقدامات شورای راهبردی صنایع پتروشیمی عنوان کرد: 5 میلیون لیتر آب ژاول توسط پتروشیمی کارون در کشور به‌صورت رایگان توزیع شده است؛ در کنار این موضوع 50 هزار بطری الکل نیز در بخش‌های عمومی ادارات و بیمارستان‌ها توزیع شده است؛ شورای راهبردی صنایع پتروشیمی 300 میلیارد ریال برای مقابله با کرونا اختصاص داده بود که این مبلغ کاملا هزینه شده است؛ همچنین 200 میلیارد ریال دیگر برای مقابله با کرونا در منطقه نیز تصویب شده است.
رئیس شورای راهبردی صنایع پتروشیمی شهرستان بندرماهشهر در پایان با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی آرام ترین منطقه از نظر اعتراضات کارگری است خاطرنشان کرد: جذب‌ها و استخدام‌های مجتمع‌های منطقه برای پروژه‌ها و واحدهای جدید بوده است که ما بر این موضوع نظارت داریم و این امر باید با اعلام نیاز آنها انجام شود؛ عمده جذب نیروها در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از نیروهای بومی منطقه خواهد بود.
منبع: تسنیم