کاهش آلودگی هوا در سنندج با مصرف بنزین یورو ۴
کاهش آلودگی هوا در سنندج با مصرف بنزین یورو ۴

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کردستان گفت: توزیع بنزین یورو ۴ و مصرف این نوع سوخت در خودروها و همچنین اجرای طرح پیاده‌راه خیابان فردوسی از جمله اقدامات موثر در راستای کاهش آلودگی هوای شهر سنندج است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کردستان گفت: توزیع بنزین یورو ۴ و مصرف این نوع سوخت در خودروها و همچنین اجرای طرح پیاده‌راه خیابان فردوسی از جمله اقدامات موثر در راستای کاهش آلودگی هوای شهر سنندج است.
به گزارش نبض انرژی، اقبال حمیدی با اشاره به اینکه توزیع بنزین یورو ۴ از هفته گذشته در سنندج آغاز شده است، اظهار داشت: براساس قانون هوای پاک توزیع بنزین یورو ۴ در هشت کلان شهر کشور بدلیل وجود ترافیک و جمعیت زیاد آنها الزامی و اجرایی شد.
وی با اشاره به اینکه سنندج سال گذشته بعد از تهران،  آلوده‌ترین شهر کشور بود، اضافه کرد: یکی از دلایل آلودگی هوای سنندج افزایش بیش از حد گاز اوزن آن هم به علت وجود خودروهای فرسوده است که بدلیل توپوگرافی شهر و نبود جریان هوا در برخی روزهای سال میزان ماندگاری آن افزایش می‌یابد.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کردستان افزود: مکاتباتی با استانداری و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان در راستای کاهش میزان آلودگی هوای سنندج انجام دادیم که با تلاش مسوولان استان از هفته گذشته توزیع بنزین یورو ۴ در جایگاه‌های عرضه سوخت آغاز شده است.
حمیدی توزیع این نوع بنزین را اقدام ارزشمند و موثری در راستای کاهش آلودگی هوای سنندج خواند و یادآور شد: میزان گوگود در بنزین یورو ۴ زیر ppm ۵۰ (واحد در میلیون) بود در حالیکه این رقم در بنزین معمولی بیش از ppm ۳۵۰ است.
وی با اشاره به اینکه میزان بنزن در بنزین یورو ۴ کمتر از ۲ دهم درصد و این میزان در بنزین معمولی چهار تا پنج درصد است، گفت: گزارش تاثیرات وجود این نوع بنزین در کاهش میزان آلودگی هوای سنندج را ۲ تا سه ماه آینده با ارائه آمار دقیق به اطلاع مردم می‌رسانیم.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست کردستان اجرای طرح پیاده راه خیابان فردوسی را از دیگر اقدامات موثر برای کاهش آلودگی هوای سنندج خواند و تاکید کرد: بدلیل وجود خودروهای زیاد در میادین آزادی و انقلاب و در نتیجه افزایش حجم ترافیک در این مسیر میزان آلودگی هوا به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش ‌یافته است.
وی یادآور شد: طی سه ماهه نخست امسال وضعیت هوای استان در ۸۰ روز پاک و در ۱۳ روز هم قابل قبول بوده است.
کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.
منبع: ایرنا