۴ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی افزوده می شود
۴ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی افزوده می شود

معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی اعلام کرد: امسال 22 واحد جدید حرارتی در مجموع به ظرفیت سه هزار و 933 مگاوات راه اندازی می‌شود و در نیروگاه‌های حرارتی موجود نیز با رفع محدودیت های تولید به میزان 461 مگاوات ارتقای توان عملی صورت می گیرد.

به ‌گزارش نبض انرژی، «حمیدرضا عظیمی» افزود: تعمیرات نیروگاهی به میزان ۹۵ هزار مگاوات تا پیش از پیک ۹۸ (نقطه اوج مصرف برق در تابستان امسال) به پایان می رسد.

وی از ارتقای بازده نیروگاه‌های حرارتی به میزان ۳۸٫۵ درصد خبر داد و با اشاره به ۱۲۳ نیروگاه با ۵۵۷ واحد فعال در کشور یادآوری کرد: ایران با ۶۵ گیگاوات ظرفیت نیروگاهی حرارتی نصب شده، در رتبه نهم جهان قرار دارد.
معاون برنامه‌ریزی شرکت برق حرارتی استفاده از خطوط اعتباری چین و روسیه، انتشار اوراق اسلامی، تهاتر مطالبات با وزارت نفت وفق قانون بودجه سال ۹۸ و منابع حاصل از فروش برق، به عنوان مهم‌ترین برنامه های تامین مالی برای نگهداری و توسعه نیروگاه‌های حرارتی در سال ۹۸ یاد کرد.
دستاوردهای پارسال
عظیمی از کاهش بدهی‌های شرکت برق حرارتی به میزان ۵۰ هزار میلیارد ریال از طریق اسناد تسویه خزانه در سال ۱۳۹۷ خبر داد و اعلام کرد: پارسال عملیات اجرایی هشت واحد نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۲ هزار و ۸۴۱ مگاوات آغاز و محدودیت‌های تولید نیروگاه‌های حرارتی به ظرفیت ۱۵۰ مگاوات مرتفع شد.
عظیمی از انجام بموقع ۸۵ هزار مگاوات تعمیرات نیروگاهی تا قبل از پیک پارسال خبر داد و اعلام کرد: ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی در پیک سال ۱۳۹۷ تا سقف ۹۹ درصد ارتقا پیدا کرد.
ارتقای بازده نیروگاه‌های حرارتی به ۳۸٫۱ درصد و رکوردشکنی در زمینه تولید هم‌زمان نیروگاه‌های حرارتی به میزان ۴۷ هزار و ۴۷۳ مگاوات از دیگر دستاوردهای پارسال بود.
وی عنوان کرد: تولید انرژی حرارتی در سال ۱۳۹۷ به میزان ۲۸۷ میلیارد کیلووات ساعت بود که بیش از ۹۲ درصد از کل انرژی تولیدی کشور را شامل می‌شود.
ظرفیت نصب شده نیروگاه های برق کشور در ۴۰ سال اخیر ۱۱٫۵ برابر شد و از هفت هزار و ۲۴ مگاوات در سال ۱۳۵۷ به ۸۰ هزار و ۷۸ مگاوات تا سال ۱۳۹۷ رسید.

بیشتر بخوانید:  بازار نفت تحت تاثیر دعوای تجاری آمریکا و چین