عربستان در تعهد کاهش تولید نفت روسفید شد
عربستان در تعهد کاهش تولید نفت روسفید شد

با توجه به توافقات صورت گرفته بین اعضای اوپک،هر یک از اعضا باید سهمی در کاهش تولید نفت برای کنترل قیمت آن در بازار نفت داشته باشند که عربستان بر اساس آخرین گزارش خود به اوپک ار کاهش ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ماه ژانویه خبر داده است.

به گزارش نبض انرژی؛عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت جهان تولید نفت خود را در ژانویه ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده و به تعهد خود مبنی بر کاهش عرضه پایبند بوده است.
بر اساس این گزارش ریاض به اوپک گزارش داد که عربستان ۱۰٫۲۴ میلیون بشکه در روز در ژانویه نفت تولید کرده است که نسبت به تولید ماه دسامبر یعنی معادل ۱۰٫۶۴۳ میلیون بشکه کاهش داشته است. این کاهش تولید حتی ۷۰ هزار بشکه در روز بیشتر از حدی است که طبق توافق اوپک برای تعادل بازار نفت و حمایت از قیمت آن،تعهد کرده بود .
سازمان کشورهای صادر کننده نفت، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیر اوپک در ماه دسامبر توافق کردند عرضه نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز از اول ژانویه پایین بیاورد .
طبق این قرارداد، عربستان باید تولیدش را تا ۱۰٫۳۱۱ میلیون بشکه در روز کاهش می‌داد ولی خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان گفته کشورش از این مقدار کاهش فراتر خواهد رفت تا تعهد خود را ثابت کند .
الفالح ماه گذشته گفت عربستان در فوریه ۷٫۱ میلیون بشکه در روز نفت صادر خواهد کرد که از ۷٫۲ میلیون بشکه ژانویه کمتر خواهد بود .

  • منبع خبر : رویترز