سهم باد و خورشید از انرژی‌های تجدیدپذیر چقدر است؟
سهم باد و خورشید از انرژی‌های تجدیدپذیر چقدر است؟

معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت: مشکل اصلی انرژی‌های تجدید پذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.

به گزارش نبض انرژی،امیر دودآبی‌نژاد معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق در نشست تخصصی آب و انرژی‌های تجدیدپذیر با تاکید بر اینکه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر با حمایت مجلس و قوانین مصوب مثل خرید تضمینی برق از رشد فزاینده‌ای برخوردار شده است، گفت:‌ در حال حاضر مجموع ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر نصب شده در کشور ۶۷۰ مگاوات است که در این بین ۴۲ درصد آن به انرژی خورشیدی، ۴۱ درصد به انرژی بادی و مابقی به انرژی زیست توده و سایر انرژی‌های پاک اختصاص دارد.

دودآبی‌نژاد با تاکید بر اینکه فاصله ایران تا شاخص‌ها و ظرفیت‌های جهانی بسیار زیاد است، گفت: مجموع ظرفیت‌ تجدیدپذیر نصب شده در دنیا تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از یک هزار گیگاوات بوده است و در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۰۰ هزار مگاوات به ظرفیت برق تولیدی انرژی‌های خورشیدی اضافه شد که این میزان معادل یک چهارم ظرفیت موجود تا قبل از ۲۰۱۷ بوده است.

معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت:‌ طبق برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است تا ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران تا پایان سال آخر برنامه ششم توسعه به ۵ هزار مگاوات برسد.

وی گفت:‌ ایران دارای ظرفیت قابل توجهی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است چرا که می‌تواند به راحتی ظرفیت ۱۰۰ هزار مگاوات انرژی خورشیدی و ۱۵ هزار مگاوات و بیشتر انرژی بادی داشته باشد.

به گفته وی بیشترین تولید برق انرژی‌های خورشیدی و بادی همزمان با اوج مصرف برق در تابستان است که این امر از نظر مدیریت انرژی در زمان‌های مورد نیاز ارزش بسیار زیادی دارد.

همچنین در ادامه پیمان تقی‌پور مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در خصوص پتانسیل بالای استان اصفهان در خصوص تولید و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: استان اصفهان یکی از استان‌های فعال در زمینه نصب سیستم‌های خورشیدی است به صورتی که ۱۷۴ نیروگاه صنعتی یا خانگی دارد که به ظرفیت ۳ هزار و ۷۳ کیلووات می‌رسد.

به گفته وی از طرف دیگر ۳۸ نیروگاه به ظرفیت تجمعی ۶۹۵ کیلووات در این استان مستقر است از این رو می‌توان گفت که توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند در مناطقی مانند شرق اصفهان که با کمبود جدی آب مواجه هستند،‌ راه حل مناسبی باشد.

انتهای پیام/