سبقت ایران از قطر در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی
سبقت ایران از قطر در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی

با راه اندازی چهار فاز جدید پارس جنوبی، ایران از قطر در برداشت روزانه گاز در این میدان مشترک سبقت گرفت.

به گزارش نبض انرزی؛ چهار فاز جدید ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی آماده بهره برداری رسمی شده است و پیش بینی می‌شود در روزهای آینده این چهار فاز گازی توسط ریاست جمهوری به صورت رسمی افتتاح شود.

طرح توسعه این چهار فاز از ظرفیت تولید روزانه ۱۱۳ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز متان، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۸۰۰ تن گوگرد گرانول، سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن گازمایع و دو میلیون تن اتان به عنوان خوراک اصلی صنایع پتروشیمی برخوردار است.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید گاز غنی ایران از میدان گازی مشترک پارس جنوبی روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز است که با احتساب بهره برداری از این چهار فاز جدید این ظرفیت از مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور می‌کند.

این گزارش حاکی است، علاوه بر این هم اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز شیرین در منطقه پارس جنوبی حدود ۵۷۰ میلیون مترمکعب است که با بهره برداری از این فازهای جدید این ظرفیت نیز به حدود ۶۷۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، ضمن آنکه ظرفیت تولید میعانات گازی از ۸۱۰ هزار بشکه فعلی به ۹۶۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

همچنین یکی از مهمترین محصولات تولیدی فازهای جدید پارس جنوبی گاز اتان است که به عنوان خوراک مجتمع‌های الفینی و در نهایت تولید محصولات مختلف پلیمری شامل انواع پلی اتیلن سبک، سنگین، سبک خطی، پروپیلن و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد که با بهره برداری از فازهای جدید این ظرفیت از ۶ به حدود هشت میلیون تن در سال افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید:  صنعت نفت و گاز؛درآمدزاترین صنایع کشور است

از سوی دیگر ظرفیت تولید گازمایع پارس جنوبی شامل پروپان و بوتان هم از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن فعلی به حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال افزایش می‌یابد و ظرفیت تولید روزانه گوگرد به عنوان یک محصول زیست محیطی هم از سه هزار و ۷۵۰ تن در روز به چهار هزار و ۵۵۰ تن افزایش می یابد.

گذر سکوهای گازی ایران از ۳۰ سکو در پارس جنوبی

با بهره برداری از چهار فاز جدید پارس جنوبی تعداد سکوهای گازی ایران در این حوزه مشترک به ۳۰ سکو افزایش می‌یابد که در صورت بهره برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی و ساخت سکوهای اقماری تعداد سکوها تا ۳۵ سازه نیز قابل افزایش است.

همزمان با افزایش تعداد سکوها، با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تعداد چاه های گازی ایران در این حوزه مشترک به ۲۹۳ حلقه، وسعت خطوط لوله زیردریایی پرفشار به مرز ۳۰۰۰ کیلومتر و تعداد ردیف های شیرین سازی گاز پالایشگاهی به ۵۰ ردیف افزایش می یابد.

 

  • منبع خبر : فارس