برنامه‌های وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز سیستان و بلوچستان
برنامه‌های وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز سیستان و بلوچستان

آیین توديع و معارفه مديرعامل برق منطقه‌اي سيستان و بلوچستان با حضور مدير عامل شركت توانير برگزار شد.

به‌گزارش نبض انرژی، صبح امروز (پنج‌شنبه) در مراسمی با حضور مدیرعامل شرکت توانیر، “علیرضا پرنده مطلق” به عنوان مدیرعامل جدید برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان منصوب و از خدمات “محبعلی قزاق جاهد” مدیرعامل سابق قدردانی شد.
“محمدحسن متولی‌زاده” در این مراسم گفت: احداث ۴ نیروگاه حرارتی، انتقال ۴۰۰ کیلووات برق از کرمان به زاهدان و احداث یک نیروگاه بادی در شمال این استان در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد.
وی افزود: با بهره برداری از این طرح‌ها بیش از ۲ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق سیستان و بلوچستان افزوده شده و برق تولیدی این استان به بیش از ۳ هزار مگاوات می‌رسد.
مدیرعامل توانیر با اشاره به نیروی باد و خورشید در استان گفت: سیستان و بلوچستان با داشتن این ۲ نیروی طبیعی تجدیدپذیر، قابلیت زیادی برای تولید و صادرات برق به کشورهای همسایه دارد.
در حال حاضر ۱٫۵ میلیارد نفر از ساکنان کره زمین از نعمت برق محروم هستند که تعداد اندکی از آن در روستاهای سیستان و بلوچستان است و باید با برنامه ریزی شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان هرچه سریعتر برق‌رسانی به این روستاها انجام گیرد.
متولی‌زاده افزود: کشور ما در ایجاد ظرفیت های انرژی در جایگاه چهاردهم قرار گرفته که این امر نشان از فعالیت گسترده در صنعت برق است.
وی تصریح کرد: باتوجه به مرزی بودن سیستان و بلوچستان و شرایط آب و هوای خاصی که داراست همکاران ما در مجموعه برق توانسته‌اند به خوبی در تکمیل ظرفیت و بحث کاهش تلفات انرژی موفق عمل کنند .
متولی‌زاده با بیان اینکه سیستان و بلوچستان در حذف قبوض کاغذی در بین دیگر استان‌های کشور پیشتاز بوده است از تلاش‌های بی‌وقفه مهندس جاهد مدیرعامل اسبق قدردانی کرد و افزود: وزیر نیرو تاکید بر شایسته گزینی در این استان دارد که آقای پرنده مطلق علاوه بر اینکه بومی این استان است، شناخت خوبی از منطقه دارد.
وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به کارنامه خوب مدیرعامل جدید شاهد موفقیت های خوبی در صنعت برق سیستان و بلوچستان باشیم.
مدیرعامل توانیر به مدیریت مصرف در حوزه برق اشاره کرد و گفت: بخش عمده مصارف در استان خانگی است که هم فرصت و هم تهدید محسوب می‌شود و باید با مشارکت و همکاری صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها آموزش مصرف صحیح برق به همراه فرهنگ سازی بخصوص در زمان پیک انجام گیرد.
در این مراسم همچنین پرنده‌مطلق مدیرعامل جدید برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان ۳ محور اصلی افزایش تولید، جذب سرمایه گذار غیربومی و مصرف بهینه شناخته شده است که به‌منظور پیشرفت و توسعه در این محورها از وزارت نیرو درخواست داریم نگاه ویژه تری به این استان داشته باشد.
محبعلی قزاق جاهد نیز در این مراسم با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان از وسعت فراوانی برخوردار است، اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای انرژی های نو و تجدیدپذیر از جمله انرژی بادی و خورشیدی است که باید به خوبی از آن بهره گیریم و وجود این انرژی ها می تواند استان را به هاب انرژی تبدیل کند.
وی افزود: صادرات برق به کشورهای همسایه بویژه افغانستان و پاکستان باید در اولویت قرار گیرد و باید بتوانیم انرژی را به عمق این کشورها ببریم.
در پایان این مراسم، حکم انتصاب علیرضا پرنده مطلق ارائه و از تلاش‌های محبعلی قزاق، مدیرعامل پیشین تقدیر شد.

  • منبع خبر : وزارت نیرو