افزایش صادرات نفت ایران علی‌رغم تحریم‌ها
افزایش صادرات نفت ایران علی‌رغم تحریم‌ها

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیراً اخباری از دپوی ۱۷هزار تن گوشت وارداتی در گمرک بنادر شنیده شده، گفت: این ماجرا باید شفاف شود تا معلوم گردد رانت این گوشت‌های دپوشده به چه‌کسانی رسید

به گزارش نبض انرژی، به نقل از رویترز، صادرات نفت خام ایران در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود و حداقل در ماه جاری ثابت باقی می‌ماند. برخی مشتریان به‌خاطر معافیت‌هایی که آمریکا اعطا کرده، خرید از ایران را افزایش داده‌اند.

میانگین ارسال محموله‌های نفتی در فوریه ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز است، ولی در ژانویه بین ۱٫۱ و ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بوده که بالاتر از حد انتظار است.

نرخ بالای صادرات نفت ایران بر قیمت نفت و هدف جهانی کاهش تولید در ۲۰۱۹ به‌رهبری اوپک تأثیر می‌گذارد. ایران که عضو اوپک است، از توافق کاهش تولید معاف شده است.

افزایش صادرات جمهوری اسلامی ممکن است آمریکا را وادار کند جریان نفت را مهار سازد. این کار ریسک افزایش قیمت نفت را بالا می‌برد چون واشنگتن در حال مهار صادرات نفت ونزوئلا هم هست.

صادرات ایران از زمان اجرایی شدن تحریم‌ها علیه این کشور در ماه نوامبر نامشخص است. در حالی که بسیاری عقیده دارند صادرات ایران به‌شدت کاهش یافته، جریان نفت آمار متفاوتی را نشان می‌دهد و این اختلاف آن‌قدر هست که بر قیمت نفت تأثیر بگذارد.

صادرات نفت ایران در فوریه نسبت به ۱٫۱ میلیون بشکه در روز ماه ژانویه افزایش یافته است. صادرات ماه ژانویه با ۱٫۳ میلیون بشکه در روز به سطح صادرات فوریه نزدیک‌تر است.

در هرصورت ارقام ژانویه بالاتر از تخمین‌های اولیه است. برخی پیش‌بینی کرده‌اند صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته کمتر از یک‌میلیون بشکه در روز باشد یعنی به‌اندازه ماه دسامبر.

یک منبع که صادرات ایران را دنبال می‌کند، گفت که در ده روز اول فوریه صادرات ایران بیشتر از ۱٫۱ میلیون بشکه در روز بوده و روی یک روند افزایشی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:  سال 98 ، پرباران‌ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته

واشنگتن به هشت کشور خریدار نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کره‌جنوبی معافیت داد. تمام این کشورها در فوریه از ایران نفت می‌خرند.

افزایش صادرات ایران دورنمای معافیت‌های کمتر را در آینده تقویت می‌کند.

آیا واشنگتن باید این معافیت‌ها را پس از انقضای دوباره تمدید کند؟ نماینده مخصوص آمریکا در امور ایران ماه گذشته گفت: شاهد کاهش عمیق‌تری در صادرات ایران خواهیم بود.

صادرات ایران به‌شدت نسبت به حداقل ۲٫۵ میلیون بشکه در روز آوریل ۲۰۱۸ کاهش یافته است، یعنی یک ماه قبل از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها.

تهران قول داده علی‌رغم تلاش آمریکا برای صفر کردن صادراتش، همچنان به صادرات نفت ادامه دهد.

  • منبع خبر : تسنیم