افتتاح بزرگ‌ترین پروژه آبی کشور با حضور رئیس‌جمهور
افتتاح بزرگ‌ترین پروژه آبی کشور با حضور رئیس‌جمهور

بخش اول طرح‌های توسعه منابع آب و خاک کشور در استان‌های کردستان و کرمانشاه به زودی با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

افتتاح بزرگ‌ترین پروژه آبی کشور با حضور رئیس‌جمهور

به گزارش نبض انرژی، به نقل از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه با حضور رئیس جمهور، وزیر نیرو و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)  بخش اول طرح‌های توسعه منابع آب و خاک کشور در استان‌های کردستان و کرمانشاه افتتاح می‌شود.

این طرح، بزرگترین پروژه آبی کشور به شمار می‌رود و در منطقه‌ای به طول ۱۴۶۰ کیلومتر در چهار حوزه اصلی سدسازی، کانال‌ها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، خطوط انتقال آب و تونل انتقال آب اجرا شده است.

نقش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در این طرح عظیم شامل احداث ۱۷ سد با حجم مخزن بیش از ۲٫۵ میلیارد مترمکعب، احداث ۱۰ رشته تونل به طول ۱۵۰کیلومتر، سامانه‌های انتقال آب، کانال، باکس و فلوم به طول ۶۰ کیلومتر، احداث خطوط لوله فولادی به طول ۶۵۰ کیلومتر و به قطر ۲۴۰۰ میلیمتر، ایجاد ۷ ایستگاه پمپاژ، اجرای ۴ شبکه آبیاری و زهکشی به وسعت ۳۵۰ هزار هکتار، حفاری ژئوتکنیک به طول ۳۵۰۰۰ متر، مین‌روبی و پاکسازی منطقه تا عمق ۶۰ سانتیمتر به وسعت ۳۵۰۰ هکتار است.

از جمله دستاوردهای مهم این طرح‌ها، رونق کشاورزی منطقه، اشتغال‌زایی و کاهش میزان بیکاری در استان‌های غرب کشور، جلوگیری از مهاجرت به کلان‌شهرها و امکان مهاجرت معکوس به منطقه، امکان احداث صنایع تبدیلی در منطقه و افزایش صادرات محصولات به کشورهای همسایه و بهبود شرایط زیست‌محیطی در منطقه است.